Sadržaj:

Trbušna kila nastaje kada dođe do neravnoteže između snage mišića trbušnog zida i trbušnog pritiska koji se nalazi u trbušnoj duplji (biće ti jasnije o čemu se radi u nastavku teksta, nije komplikovano koliko zvuči na prvo čitanje!)

Najčešće se pojavljuje baš na sredini stomaka, a iako mnogi misle da je operacija jedino rešenje, postoje i drugi načini da ovaj problem rešiš ili zaustaviš njegovo pogoršanje. 

U nastavku ćemo objasniti zašto kile nastaju baš na tom mestu, kako prepoznati prve simptome i šta možeš da uradiš pre nego što se odlučiš za operaciju.

Uloga trbušnog zida u nastanku kile

Funkcija trbušnog zida je da stabilizuje trup, podržava unutrašnje organe i pravilno raspoređuje pritisak unutar stomaka. Da bi mogao da izdrži svakodnevna opterećenja, trbušni zid je građen iz tri sloja mišića.

Najdublji sloj čini musculus transversus abdominis, odnosno transverzalni mišić stomaka. On obavija ceo naš stomak, širi se od prednjeg dela ka zadnjem i ponaša se kao prirodni korset. Njegova vlakna su horizontalno postavljena, protežu se ravno s jedne strane tela na drugu, pružajući stabilnost.

Ako pritisak u stomaku nije pravilno raspoređen, a vlakna transverzalnog mišića oslabe, vremenom dolazi do njihovog razdvajanja. Na mestima gde oslabe mogu da nastanu male rupice.

Kada govorimo o manjim kilama, veličine lešnika ili oraha, tada je situacija još pod kontrolom. To znači da je samo trbušna maramica prošla kroz mišićnu strukturu, bez ozbiljnijeg uplitanja unutrašnjih organa.

Čak i ako je kila veća i kroz otvor prolazi deo creva, to ne znači automatski da je operacija jedino rešenje. U zavisnosti od veličine, simptoma i jačine trbušnog zida, moguće je raditi na jačanju mišića i stabilizaciji pre nego što se donese odluka o hirurškom zahvatu.

Zašto se trbušne kile javljaju u centralnom delu stomaka?

Glavni razlog zašto se trbušne kile najčešće pojavljuju na sredini stomaka je zbog načina na koji se pritisak raspoređuje i kako je građena ta zona.

Prilikom nepravilnog ustajanja, podizanja tereta ili nesvesnog naprezanja stomaka, unutrašnji pritisak se većinski usmerava ka sredini.

Baš na tom mestu, tačno duž linije koja deli levu i desnu stranu stomaka (poznate kao linea alba), naši mišići su najtanji i imaju najmanje snage da zadrže pritisak. Zato se upravo tu, na tom spoju, najčešće stvaraju prve slabosti i mala razdvajanja kroz koja može da izađe trbušna maramica, a kasnije i deo creva.

Sa strane je priča drugačija. Tamo su mišići gušći, jači i čvršće povezani, pa mnogo bolje raspoređuju pritisak i štite unutrašnje organe.

Operacija nekad nije rešenje

Operacija trbušne kile podrazumeva da hirurzi na mestu gde su se vlakna trbušnog zida razdvojila postave mrežicu. Ova mrežica služi kao mehanička barijera koja treba da spreči da trbušna maramica, a kasnije i deo creva, ponovo prolaze kroz oslabljeno mesto.

Međutim, operacija rešava posledicu, ali ne i uzrok nastanka kile. Glavni problem je i dalje prisutan, a to je slabost mišićnog sloja koji ne može da izdrži pritisak iz unutrašnjosti stomaka.

Mrežica preuzima deo funkcije stabilizacije, ali nije dizajnirana da nosi celokupan pritisak svakodnevnih pokreta i opterećenja. Ako tvoj trbušni zid ostane slab, vremenom pritisak može ponovo da deluje na okolna mesta, šireći postojeći rascep ili stvarajući novi pored mrežice.

Zato je izuzetno bitno da jačaš trbušne mišiće i nakon operacije, a još važnije da to uradiš na vreme dok je kila mala i dok može da se stabilizuje bez potrebe za hirurškom intervencijom.

Kako da ojačaš stomak i zaustaviš razvoj kile

Vesela vagina je platforma koja ti pomaže da se povežeš sa svojim telom i da ga jačaš na način koji je prilagođen ženskoj anatomiji. 

Programi koje ovde možeš pronaći vodiće te kroz jačanje karličnog dna, stabilizaciju trupa i pravilnu kontrolu trbušnog pritiska, što će ti pomoći da se oporaviš ako već imaš kilu.

Ako ti je kila veličine lešnika ili oraha, uz pomoć programa na platformi ćeš uspeti da je držiš pod kontrolom i izbegneš operaciju. Za veće kile, moja preporuka je da prvo radiš na jačanju trbušnog zida, pre nego što razmišljaš o operaciji.

Program „Dođi sebi“ koji se nalazi na platformi će ti pomoći da rehabilituješ svoj transverzalni mišić, a zatim program za dijastazu dodatno ojačava tvoje trbušne mišiće, čak i ako nemaš dijastazu.

Tek ako i nakon svega i dalje osećaš tegobe, operacija može biti sledeći korak.

Više od 10.000 žena veruje Veseloj Vagini

Registruj se